Knowledge
PL | EN
YOUR ACCOUNT
DOCUMENT ON DEMAND

Did not manage to find the document you need?
Write us and we will prepere it for you
within 48H (5 days a week)

You have to be logged in to use document on demand option.

SEARCH
TRYB WYDANIA PRACOWNIKOWI ŚWIADECTWA PRACY
date of publication 13-05-2013
Pracownicy mogą mieć realny problem z ustaleniem faktycznego trybu wydania im świadectw pracy przez pracodawcę. Ustawodawca ustanowił obowiązek wydania świadectwa niezwłocznie po rozwiązaniu lub wygaśnięciu stosunku pracy łączącego pracownika z pracodawcą, określił także terminy wydawania świadectwa pracy. Nie dookreślił natomiast wyraźnie trybu wydania świadectwa pracy pracownikowi. W art. 97 Kodeksu pracy czytamy:„ § 1. W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. 
§ 11. Jeżeli pracownik pozostaje w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na okres próbny, umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy obejmujące zakończone okresy zatrudnienia na podstawie takich umów, zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z tych umów.
 § 12. Świadectwo pracy wydaje się w dniu upływu terminu, o którym mowa w § 11. Jeżeli jednak rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę nawiązanej przed upływem 24 miesięcy przypada po upływie tego terminu, świadectwo pracy wydaje się w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia takiej umowy o pracę. 
§ 13. Pracownik, o którym mowa w § 11, może w każdym czasie żądać wydania świadectwa pracy w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem każdej umowy o pracę wymienionej w tym przepisie lub świadectwa pracy dotyczącego łącznego okresu zatrudnienia na podstawie takich umów, przypadającego przed zgłoszeniem żądania wydania świadectwa pracy. Pracodawca jest obowiązany wydać świadectwo pracy w ciągu 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku pracownika.
§ 2. W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanych stanowisk, trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy, a także inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego. Ponadto w świadectwie pracy zamieszcza się wzmiankę o zajęciu wynagrodzenia za pracę w myśl przepisów o postępowaniu egzekucyjnym. Na żądanie pracownika w świadectwie pracy należy podać także informację o wysokości i składnikach wynagrodzenia oraz o uzyskanych kwalifikacjach.
§ 21. Pracownik może w ciągu 7 dni od otrzymania świadectwa pracy wystąpić z wnioskiem do pracodawcy o sprostowanie świadectwa. W razie nieuwzględnienia wniosku pracownikowi przysługuje, w ciągu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania świadectwa pracy, prawo wystąpienia z żądaniem jego sprostowania do sądu pracy. 
§ 3. Jeżeli z orzeczenia sądu pracy wynika, że rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z jego winy nastąpiło z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu w tym trybie umów o pracę, pracodawca jest obowiązany zamieścić w świadectwie pracy informację, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę. 
§ 4. Minister Pracy i Polityki Socjalnej określi, w drodze rozporządzenia, szczegółową treść świadectwa pracy oraz sposób i tryb jego wydawania i prostowania.”
 
Wynika z tego, iż pracodawca powinien wydać pracownikowi świadectwo pracy już w dniu jego wystawienia, bezpośrednio pracownikowi. Taka interpretacja jednak byłaby błędna, przede wszystkim należy wskazać na rzeczywistą przeszkodę z jaką pracodawca może się spotkać,  pracownik może nie zjawić się w miejscu świadczenia pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, w takim wypadku pracodawca, bez swojej winy, nie będzie mógł wypełnić swojego obowiązku. Z tego powodu ustawodawca w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania, dookreślił wyraźnie tryb doręczania świadectwa pracy.
 
W § 2 ust. 1 Ustawodawca potwierdził domniemanie wynikające z Kodeksu pracy z wskazujące na obowiązek wydania świadectwa pracy w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W przepisie tym dodatkowo zostało zawarte uprawnienie do przekazania świadectwa pracy nie tylko pracownikowi, ale także osobie trzeciej upoważnionej przez pracownika.
 
Na podstawie art. § 2 ust. 2 w przypadku jednak, gdy dostarczenie świadectwa pracy bezpośrednio pracownikowi lub upoważnionej przez niego osobie nie będzie możliwe, to pracodawca może dokonać doręczenia pisma za pośrednictwem poczty bądź w inny sposób w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy.  
 
Obowiązek wydania świadectwa pracy spoczywa na pracodawcy. Pracodawcą może być osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej. Zgodnie z art. 3k.p. w jednostce organizacyjnej czynności z zakresu prawa pracy dokonuje osoba albo organ zarządzającą tą jednostką, albo inna wyznaczona to tego osoba. Wyznaczenie osoby właściwej do wydawania świadectwa pracy  może nastąpić w dowolnej formie. Może zostać wydane odrębne upoważnienie lub pełnomocnictwo, a także może to zostać uregulowane w regulaminie pracy lub regulaminie organizacyjnym. Natomiast zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 28 czerwca 1977 r. sygn. akt  I P 691/77,pub.  PiZS 1978, Nr 2, s. 78 można przyjąć domniemanie, iż kierownik działu spraw pracowniczych jest upoważniony do podpisywania świadectw pracy, ale takiego domniemania nie można przyjąć w odniesieniu do pracownika zajmującego stanowisko referenta do spraw zatrudnienia i płac Pracodawca nie może uzależnić wydania świadectwa pracy od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Zastrzeżenie to dotyczy także braku możliwości wstrzymania wydania świadectwa pracy pracownikowi do czasu przedstawienia zakładowej obiegówki, co w praktyce bardzo często ma miejsce.
 
Pracownicy wini być świadomi faktu, iż kodeks pracy nie jest jedynym aktem prawnym regulującym instytucje prawa pracy jaką jest świadectwo pracy. Bez dogłębnej analizy wskazanego rozporządzenia nie będzie możliwe właściwe wypełnienie norm prawa pracy.
 
Autor: Krzysztof Sosnowski, koordynator serwisu www.radapracownikow.pl
 
Stan Prawny: 13 maja 2013 roku
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy
 
Płatności obsługuje PayU
Unia Europejska radapracownikow.pl | 2O12